LIETUVOS ŠACHMATININKAI KORESPONDENCININKAI DŽIAUGIASI PASIEKIMAISLietuviai - antri XIV Pasaulio korespondencinių šachmatų olimpiadoje


Baigėsi XIV Pasaulio korespondencinių šachmatų olimpiada. Tai - pirmoji olimpiada, kurioje partijos buvo žaidžiamos elektroniniu paštu. Tarp startavusių 48 komandų Lietuvos vyrų rinktinė užėmė 2 vietą. Varžybos vyko 7 metus. Atrankinės pirmenybės vyko 2000 – 2003 m.m., o finalas – 2003 – 2006 m.m.


Varžybų finale tarp 12 pajėgiausių komandų pirmąją vietą iškovojo Vokietijos komanda, surinkusi 45½ taško iš 66 galimų. Lietuviai užtikrintai užėmė antrąją vietą, surinko 39½ taško ir 3½ taško aplenkė trečiąją vietą užėmusius amerikiečius (36 taškai). Toliau vietos pasiskirstė taip: 4. Prancūzija, 5. Rusija, 6. Šveicarija, 7. Čekija, 8. Vengrija, 9. Danija, 10. Anglija, 11. Rumunija ir 12. Argentina.


Lietuviai pralaimėjo tik vieną mačą Prancūzijos atstovams 2½ : 3½, bei du mačus baigė lygiosiomis 3 : 3 (su Rusija ir Čekija). Kitus mačus lietuviai laimėjo. Didžiausiu skirtumu 4½ : 1½ įveikti Šveicarijos atstovai, 4 : 2 įveikti amerikiečiai, danai, anglai ir argentiniečiai. Šį kartą Lietuvos rinktinei pavyko įveikti ir nuolatinius savo konkurentus vokiečius 3½ : 2½.


Lietuvos vyrų rinktinei atstovavo:


1 lenta - Vytautas Andriulaitis - 5½ taško, 6 vieta


2 lenta - Alfonsas Kupšys SIM - 8 taškai, 1 vieta


3 lenta - Vitalijus Novikovas IM - 7 taškai (SIM norma), 3 vieta


4 lenta - Virginijus Grabliauskas - 7 taškai (IM norma), 2 vieta


5 lenta - Darius Zagorskis - 7½ taško, 4 vieta


6 lenta - Marijonas Ročius - 10 taškų, 1 vietaBeveik visi Lietuvos rinktinės nariai yra vilniečiai, tik Vytautas Andriulaitis – jonavietis. Ši „prizininkų“ komanda sudarė ir Lietuvos rinktinės pagrindą XV Pasaulio korespondencinių šachmatų olimpiadoje, kuri vyko efektyviausiu šachmatų ėjimų transmisijos būdu – panaudojant Tarptautinės korespondencinių šachmatų federacijos web serverį.Lietuvės - pirmos VI Pasaulio moterų korespondencinių šachmatų olimpiadoje


Tuo pat metu finišavo ir VI Pasaulio moterų korespondencinių šachmatų olimpiada. Varžybose startavo 16 komandų. Atrankinės pirmenybės vyko 1997 – 2003 m.m., o finalas – 2003 – 2006 m.m.


Varžybų finale tarp 10 pajėgiausių moterų komandų užtikrintai nugalėjo Lietuvos šachmatininkės, surinkusios 26½ taško iš 36 galimų ir 3 taškais aplenkusios antrą vietą užėmusias Vokietijos šachmatinikes (23½ taško). trečią vietą užėmė italės, surinkusios 23 taškus. Toliau vietos pasiskirstė taip: 4. Latvija, 5. Čekija, 6. Rusija, 7. Lenkija, 8. Slovakija, 9. Anglija, ir 10. Brazilija.


Tik vieną mačą, su Rusijos atstovėmis Lietuvos komanda baigė lygiosiomis 2 : 2. Vokietės įveiktos 3 : 1, brazilės 3½ : ½, o slovakės net 4 : 0.


Lietuvos moterų rinktinei atstovavo:


1 lenta - Vilma Dambrauskaitė LIM, 5½ taško (LGM norma), 3 vieta


2 lenta - Vineta Kveinys, 6 taškai, 2 vieta


3 lenta - Vygantė Milašiūtė, 7½ taško, 1 vieta


4 lenta - Jelizaveta Potapova, 7½ taško, 1 vietaMoterų varžybos prasidėjo žaidžiant paštu, vėliau nemažai žaidėjų perėjo prie populiaresnės šachmatų ėjimų transmisijos formos – elektroninio pašto.Lietuvos šachmatininkai korespondencininkai džiaugiasi pasiekimais


Žaidimas šachmatais susirašinėjant tampa vis populiaresnis. Vis daugiau mėgstančiųjų šį žaidimą įsitraukia į korespondencines varžybas, kuriose yra unikali galimybė žaisti su viso pasaulio šachmatininkais tiesiog iš savo kabineto. Lietuvos korespondencinių šachmatų federaciją vienija jau virš 300 tarptautinius reitingus turinčių šachmatininkų. ICCF jungia 55 šalys-narės ir virš 100 tūkstančių šachmatininkų.


Pastaruoju metu tradicinį žaidimą laiškais baigia išstumti efektyvesnis būdas – žaidimas elektroniniu paštu. Tai žymiai sutrumpina varžybų laiką, vietoje įprastų keturių metų žaidžiant paštu varžybos elektroniniu paštu vidutiniškai vyksta dvejus metus. Naujausias būdas – žaidimas panaudojant korespondencinių šachmatų ICCF web serverį. Šis būdas yra patogiausias ir patraukliausias, nereikia rašyti jokių laiškų ar elektroninio pašto žinučių. Visi partijos užrašai saugomi serveryje, žaidėjų patogumui kompiuterio ekrane padeda šachmatų lenta su figūromis, ėjimus galima daryti tiesiog perkėlus figūrą į norimą laukelį ir paspaudus kelis mygtukus.


Lietuvių korespondencininkai pasaulyje yra gerai vertinami. „Karaliauja” vokiečiai, pripažinti neginčijamais lyderiais šioje sporto šakoje. Matyt tai lemia tradiciniai vokiečių charakterio bruožai - kruopštumas ir pareigingumas, kas yra labai svarbu žaidžiant korespondenciniais šachmatais ir, žinoma, gera organizacija. Džiugina faktas, kad lietuviai vertinami antrais po vokiečių ir lenkiamos tokios super valstybės kaip Jungtinės Amerikos Valstijos, Rusija, Ukraina, Anglija, Prancūzija, Olandija ir kitos. Net trys iš 22 stipriausių planetos klubų Lietuvos komandos žaidė pačioje aukščiausioje ICCF Čempionų Lygoje. Tai Vilniaus šachmatų-bridžo klubas „NSEL 30“ bei dvi Kauno komandos - „Baltijos Lyga” ir „Margiris”. Daugiau klubų aukščiausioje lygoje dalyvavo tik vokiečių klubai.


Džiugu, kad lietuviai po sėkmingo pasirodymo XII Pasaulio korespondencinių šachmatų olimpiadoje (2 vieta) ir VI Europos korespondencinių šachmatų komandiniame čempionate (2 vieta) ir toliau sėkmingai dalyvauja tarptautinėse varžybose.


Pabaigoje galima būtų prisiminti, kad lietuviai yra pasiekę aukščiausių pasiekimų ir individualiose varžybose. Lietuvių kilmės amerikietis Viktoras (Vytas) Palčiauskas 1984 metais tapo Pasaulio korespondencinių šachmatų čempionu, o Europos čempionais yra tapę visa eilė lietuvių - Anicetas Uogelė, Vladas Gefenas, Gediminas Rastenis, Valentinas Normantas, Ričardas Žitkus ir Alius Mikėnas.


Korespondenciniais šachmatais nėra lengva žaisti, tai „titaniškas darbas”, savaitgalių aukojimas. Šiais laikais daugelis šachmatininkų naudojasi kompiuterių pagalba. Norint nugalėti varžovus reikia pergudrauti savo varžovus ir jų kompiuterius. Rezultatas dažnai priklauso ne tik nuo to, kaip šachmatininkas supranta šachmatų žaidimą ar įvertina susidariusias padėtis, bet ir nuo ėjimų analizei skirto laiko (kiek įdedama širdies)...

Lietuvos rinktinė XIV Pasaulio korespondencinių šachmatų olimpiadoje

Lietuvos vyrų rinktinėLietuvos rinktinė VI Pasaulio korespondencinių šachmatų moterų olimpiadoje

Lietuvos moterų rinktinė ir komandos kapitonasVineta Kveinys

Vineta KveinysVygantė Milašiūtė

Vygantė MilašiūtėJelizaveta Potapova

Jelizaveta Potapova


Talis vienintelis šachmatininkas neskaičiuodavęs ilgų variantų - jam užtekdavo matyti susidarančias variantų pabaigoje padėtis.
G. Kasparov